Alyan, Vidalar ve Set

Elektronik Sigara Bağlantılarında Alyan

Elektronik sigara bağlantı noktalarında parça birleştirmelerinde modüler sistemler söz konusu olduğunda alyan vida bağlantısı en çok tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Bu konuda da eğer alan dar veya tutuş kolaylığı gerektiren durumlar geliştiğinde alyan başlı vida kullanımı gerekmektedir. Çünkü altı köşe başlı vidalar düz zemin üzerinde çıkıntı yaratacağı için hareketli parçaların çalışmasında engel oluşturacaktır.

Likit Montajlarında Alyan Vida Anahtar Özellikleri

Birleştirme elemanı olarak kullanılan alyan başlı vidaların sökülüp takılmasında kullanılan anahtarlar ini çeşit ölçü birimi ile kulanım alanı oluşturmaktadır. Genellikle ithal mallarda sıkça rastlanan alyan vida anahtar ölçüleri parmak(inç) olarak sayısal değerler almaktadır. Bunun mm olarak değerlendirilmesi ve karşılığının bulunması için basit bir hesaplama yöntemi olarak 1 inç(parmak)=25,4 değeri ile mm değerindeki anahtar ölçüsü çarpılmak suretiyle bulunmaktadır.

Yerli üretim alyan vida anahtarları ile inç ölçüsünde olan alyan anahtarları ne kadar yakın değerlerde birbirine çevriliyor olsa da arada sayısal değer kaybı oluşacağından birbirinin yerine kullanımı uygun olmamaktadır. Bu nedenle eğer ithal bir ürün üzerindeki alyan vida sökülecek veya takılacaksa inç ölçüsünde üretilen anahtardan yararlanılmalıdır.

Elektronik Sigara montajlarında Alyan Vida Kullanımı

Alyan vida kulanım alanları olarak son dönemlerde elektronik sigara üretiminde sıkça rastlanmaktadır. Özellikle gömme başlı vidalama gerektiren yüzeylerde alyan vida kullanımına önem verilmektedir.

Otomotiv sektöründe kayar yüzeylerin birleşiminde kaynak yerine alyan vida kullanımı değişim aşamasında daha avantajlı bir yöntem olarak kulanım alanı oluşturulmaktadır.

Elektronik sigaraların plastik akşamların fazla güçle sıkılmaması gereken bölümlerinde gömme başlı alyan vida kullanılarak aşınma ve darbeler minimuma indirilmektedir. Çünkü altıgen başlı vida kullanımında çarpma ve sürtünme oluşumunda keskin köşeler nedeni ile deformasyon oranı daha yüksek olmaktadır.

Tüm 2 sonuçları gösteriliyor