Elektronik Sigara

Elektronik Sigara Nedir?
Elektronik sigara, gerçek sigara hissiyatını veren ve gelişen teknoloji ile ortaya çıkmış bir alettir. Genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Elektronik sigaranın bataryası ve atomizer kısmı bulunmaktadır. Atomizerde bulunan aromatik sıvı, buharlaşarak sigara hissini vermektedir. Atomizerde bulunan sıvının buharlaşarak anılan işlevi yerine getirmesi için enerji gerekmektedir. Bu enerji ise bataryadan karşılanmaktadır. Böylelikle aromatik olan sıvı ısınarak buharlaşmaktadır. Atomizerin içindeki sıvıya elektronik sigara likiti veya e-likit de denilebilmektedir.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigarada bulunan likit, ısınarak nefes verme sırasında normal sigarada olduğu gibi duman çıkarmaktadır. Aslında duman yerine buhar demek daha doğrudur. Çünkü sıvının buharlaşmasıyla oluşmaktadır. Bu buharın çıkması elektronik sigarayı kullanan kişiye normal sigara kullanmışçasına bir his vermektedir.

Elektronik Sigaranın Avantajları Nelerdir?

Elektronik sigara, genellikle sigara tiryakisi haline gelenler için önerilmektedir. Sigara tiryakileri günde en az bir paket sigara tüketmekte ve dolayısı ile çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedirler. Elektronik sigarada gerçek sigara gibi zararlı maddeler bulunmaz. Köz, ateş ve duman bulunmadığı için geleneksel sigaraya göre sağlığa zararlı değildir. Ayrıca elektronik sigara kullanmanın en önemli avantajı geleneksel sigaraya olan bağımlılığın azaltılmasıdır. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi elektronik sigara ile çok daha rahat bir şekilde bırakabilecektir.

Elektronik sigarayı günde en fazla üç defa kullanarak zamanla bu kullanımı azaltacak ve hatta elektronik sigarayı da çok kolaylıkla bırakabilecektir. Zaten e-likitlerin bazıları nikotinsizdir. Zamanla nikotinsiz likit kullanılacaktır. Nikotinsiz likitler de sağlığa zararlı değildir. Elektronik sigaradan çıkan buhar çevreye zararlı değildir ve her ortama çok kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Bu nedenle de kullanımı oldukça rahattır. Hem de çevreden insanları rahatsız etmemektedir. Elektronik sigara kullanmanın bir diğer avantajı ise kişinin kendisini daha iyi hissetmesidir. Geleneksel sigaradan dolayı nefes almakta zorlanan ve yaşam kalitesi düşen bireyler elektronik sigara kullanmaya başladığında daha kolaylıkla nefes aldığını ve yaşam kalitesinin arttığını görmektedirler.

Elektronik Sigara Türleri Nelerdir?

Elektronik sigara türleri; sigara modeli, kalem modeli, mod ve tank modeli olarak bilinmektedir. Sigara modeli, geleneksel sigaraya benzemektedir. Önceden doldurulmuş bir hazne ve bataryadan oluşmaktadır. Kalem modeli, sigaraya benzetilen modellerden boyut olarak daha büyüktür. Ve dolayısı ile haznesi de daha büyüktür. Ayrıca haznesi çıkarılabilir ve doldurulabilir bir özelliğe sahiptir. Mod ve tank modeli ise; diğer elektronik sigara modellerine göre daha büyüktür. Haznesi doldurulabilir bir özelliğe sahiptir. Buhar miktarı ise oldukça yoğundur. Genellikle sigara tiryakileri bu modelleri tercih etmektedir.

Elektronik Sigarayı Herkes Kullanabilir Mi?

Sigara problemi olanlar ve bu nedenden dolayı sağlık sorunu yaşayanlar elektronik sigara kullanmak için doktorlarının onayını almaları gerekmektedir. Ve doktorlarının takibi altında kullanmalıdırlar. Bunun dışında elektronik sigarayı sigara kullanan herkesin rahatça kullanabileceğini söylemek mümkündür.

Tüm 12 sonuçları gösteriliyor