Atomizer Başlığı

Atomizer başlığı elektronik sigaralarda likit sıvısının ısınması sırasında işlev gören mekanizmalardan biridir. Coil denen teller ise coil maker denen sarma bobin cihazları ile sarılır. Bu sarılan coil içerisine pamuk yerleştirilir. Bu pamuklar ıslak şekildedir. Likitler sayesinde yanar ve buhar meydana gelir. İşte bu süreçte yanma işini yapan maddeye atomizer denir. Bu süreçte atomizer başlığı ile coilin görevlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Coil Nasıl Sarılır?

Coil aslında bir teldir. Hazır sarılı şekilde satılanları mevcuttur. Ancak bunun yanı sıra elle sarılanları da bulunmaktadır. Burada sarma işlemini yapan alete coil maker denir. Coil maker yuvarlak bir çubuk gibidir. Etrafına coil sarıldıktan sonra sıkıştırmak için coil maker’a ait kapak kullanılır. Daha sonra sarılı olan bu teller yerine yerleştirilir. Bu tellerin arasına ise pamuk sıkıştırılmaktadır. Coil bu pamuğu sıkıştırma görevi görür. Ayrıca atomizerden aldığı ısıyı iletme görevini üstlenir. Böylece pamuk ısınacak ve likitin de etkisi ile yanacaktır. Bu da buharın oluşmasını sağlayacaktır.

Atomizer Nasıl Bir Göreve Sahiptir?

Atomizer başlıkları hazır olarak bulunurlar. Yani coil gibi elle hazırlamaya imkan verilmez. Eğer coil el ile hazırlanan cinsten ise atomizerin de buna uygun olması gerekmektedir. RTA ismi verilen atomizer buna uygundur. Hazır coiller için böyle bir şeye gerek yoktur. Atomizer likit denen sıvının ısıtılması görevini yapar. Likit pamuk üzerine dökülen sıvıdır. Eğer düzenli olarak yenilenmezse atomizer ve coil yanacaktır. Bu da buharın kötü bir tat vermesine sebep olacaktır. Atomizer yandığı zaman değiştirmek gerekir. Yani yeniden bir atomizer alınmalıdır ki bu da ekstra masraf demektir. Likitin değiştirilmesi için zaten elektronik sigara üzerinde bir uyarıcı mevcuttur. Bu yüzden likit değişimine önem verilmelidir.

Atomizerin Başlığının Yapısı

Elektronik sigarada pin denen bir başlık vardır. Bunu atomizere bağlayan bir mod bulunur. Bu mod sayesinde atomizer başlığı ile piller arasında bir güç akışı sağlanır. Bu sayede atomizer daha önce üzerine likit sıvısı dökülmüş olan pamuğun yanması için gereken enerjiyi iletmiş olur. Atomizer ile bağlantısı olan diğer parça ise ağızlıktır. Buna drip tip de denmektedir. Bu ağızlık aslında buharı içimize çekmek için yol vasıtası görür.

Tek bir sonuç gösteriliyor