Alışveriş Sepeti

  • Sepetinizde ürün yok!
WhatsApp Sipariş Hattı: (555) 555 55 55

Elektronik sigara likitinde vergimi, sağlık mı sorun?

Devlet acaba sigaradan alamayacağı vergileri mi düşünüyor. Oldukça yüksek miktarlarda satılan sigaralardan artıracağın yada vermeyeceğin paralardan alacağın vergiler yerine Elektronik sigara likitinden de vergi alabilirsin. Bir cepten çıkar bir cebe girer. Şu özgürlüğümüze olan düşmanlığımıza bir türlü son veremiyoruz. Sorarlarsa da tabi ki özgürlük en önemlisi diyoruz. Her zaman mutlaka bir yerlerden kendimizi kısıtlama ihtiyacı hissediyoruz . Peki gelenek elbette şart fakat gelenek oluşturup aktarmakta şart  dedelerimiz sigara içerdi diyoruz da bizim çocuklarımızda dedelerimiz elektronik sigara likiti içiyordu deseler çok mu kulağa teknolojik geliyor sıkıntı nedir.

Daha sağlıklı bir hayata kavuşmak için tütünün yerine hayatımıza soktuğumuz elektronik sigaraların daha doğrusu buhar üreterek yalancı duman hissi veren bu psikolojik cihazların içlerinde bulunan elektronik sigara likitlerinin sağlığa zararlı olup olmadığı konusu henüz tam manası ile bir çözüme kavuşmuş değil. Oldukça basit bir mekanizmaya sahip elektronik sigaraların çalışma prensibi şu şekilde. Bir bataryadan çekilen akım rezistans tellerinden geçirilerek tellerin ısınması ve yüksek sıcaklıklara çıkarılması sağlanıyor. Bu tellerin içinden geçirilen organik pamuklar elektronik sigara likitleri ile ıslatılıyor. Isınan rezistanslar bu likitleri buharlaştırıyor ve sigara gibi ciğerlere çekiliyor. Bu likitlerin içerisine belli oranlarda nikotin konularak insanda sigaraya olan bağımlılığa en çok sebebiyet veren bu maddenin de vücuda girmesi sağlanıyor. Böylelikle sigaradaki envai çeşit zehirden kurtularak vücudunuzuda kandırarak sigara alışkanlığını bırakma yolunda büyük bir adım atmış oluyorsunuz

Elektronik sigara likitlerinin içerisinde bulundurduğu kimyasallar olsun yada ateşlemeden sonra buhara dönüşen kısımda oluşan gazlar olsun bunların vücuda zarar verip vermediği konusunda yapılmış çok fazla sayıda deneysel bir çalışma yok ve tüm bunlarla ilgili televizyonlara çıkıp tüm bu karışıklıklara son verecek yetkili bir abimiz de yok. Doğal olarak da yabancı sitelerden okuduğu makaleleri çeviren kafası karışık arkadaşlarımız sayesinde bir nebze olsun bilgilendirilip bilinçlendiriliyoruz. Ancak böyle bir durum oluşunca da her kafadan bir ses çıkıyor çok karışık bilgi kirliliği oluşuyor. Hiçbir bağımız olmayan hakkında hiçbir bilgimiz olmayan insanlarda yorumlar dinliyoruz. Bunları okuyan insanlarda hiçbir bilgisi olmadan inanmak yada etkilenmek zorunda kalıyor yada fikir sahibi oluyor. Uzman olduğumuz bir konu olduğunda yabancılık çekmiyoruz  “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak” konusunda.

Bir Yorum Bırakın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

  • Body Font